Chat, Sohbet etmek bilgilenmenizi sağlar

 

 

En büyük ipucu, ortaya bıraktığınız para cüzdanından düzenli olarak para çalınması. Zaman zaman bütün çocukların başvurduğu bu yöntem, sistematik hale gelmişse ve bir kaç milyon seviyesinde seyrediyorsa, o paranın nereye gittiğini araştırmak da fayda var. Uyuşturucu kültürü diye bir olay var. Arkadaşlarını, dinlediği müziği, giydiği tişörtleri, taktiği takıları bir bir inceleyin. Hatta belli bir yerin kibritini, hesap pusulasını görürseniz bir gün siz de oraya gidin. Bakin nasıl bir yermiş. Nasıl olsa 18 yaşından büyüksünüz kimse “18 yaşından büyükler giremez” demiyor, olsa olsa “Damsız giremezsiniz” derler Kokain ve amfetamin, geçmiş zamanla ilgili anılarını tazeliyor. Çok zeki bir şekilde büyümüş de küçülmüş edasıyla, geçmişe dair hikâyeleri detayları ile anlatıyorsa ve bu konular üzerine hep sohbet ediyolar isesadece müthiş bir hafızası olmayabilir. Uyuşturucu etkisi altındayken evde olmalarını beklemeyin…

Ama uyuşturucu sonrası yaşanan etkiler var. Örneğin gürültüye hassaslık, aşırı uyuma veya uykusuz kalma, gözbebeklerinin büyümesi veya küçülmesi önemli. Doz halinde ise aksine genişliyorlar. Tatlı yeme isteği esrarın, sürekli su içme isteği ise amfetaminlerin habercisi olabiliyor Uyuşturucu kullananların çoğu alkol kullanmıyor. Aslında ilginç bir dürtüyle kendilerini kollamak, korumak için kullanmıyorlar Çocuğun, gencin “uyuşturucu” kullandığı anlaşıl tan sonra ne yapılmalı? Ebeveynlerin, öğretmenlerin paniğe kapılmadan yargıla l, bastırıcı, korkutucu sert tutumlara başvurmadan gençlere yaklaşmaları gerekir. Aksi takdirde madde kullanan insan maddeye daha çok sarılır.

Olaya bir hastalık (bağımlılık hastalığı) çerçevesinde bakıp tedavi cihetine gitmek gerekir. Aileler, toplum bu tür durumlarda silkinmeli ve nerelerde hata yaptıklarını görmeliler. Genci “maddeye” iten sebepler ortaya çıkarılıp yok edilmelidir. Gencin güvenini kazanıp onu bir psikiyatriste götürmek gerekir. Uyuşturucu ile mücadelede toplum olarak hepimize görev düşmektedir. Özellikle medya halkı bilgilendirmek, aydınlatmak ve uyarmak açısından ayrı bir öneme sahiptir. Aslında bulduğunuz her platormda örneğin chatte, sohbette, sosyal medyada aklınıza gelebilecek her yerde bunların zararları hakkında görüşlerinizi belirtmelisiniz.

ETİKETLER :