Çocuklarınızla Sohbet edip kötü alışkanlıklardan kurtarın

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tehlike sinyalleri çalan “uyuşturucu kullanımı” son zamanlarda tekrar kamuoyunun gündemine girdi. Bağımlılık yapan maddelerin bir kısmı uyuşturucu, bir kısmı baskılayıcı, bir kısmı uyarıcı, bir kısmı da halisünasyon (olmayan şeyleri algılama-hayal) gördürücü özelliklere sahiptirler. Toplumda hepsine birden uyuşturucu denilmektedir. Bu karmaşayı, yanlış tanımlamayı düzeltmek, olayı madde bağımlılığı” çerçevesinde değerlendirmek gerekmektedir. Nedir Bağımlılık?

Kullanılan maddeden aynı etkiyi görmek için dozu sürekli arttırmak. Zamanının büyük bir kısmını bu maddeyi bulmak için harcamak. Sosyal ve mesleki yaşamın felç olması. Madde dozu azaltılınca veya kesilince “kesilme belirtilerinin sonucu” Krizin ortaya çıkması. Bağımlılık yapan maddeler, kullanan insanı adım adım zemini bataklık olan yalancı bir cennete çeker. Bataklığa giren insanın kurtulma şansı ve tedavi oranı çok düşüktür. Bu nedenle bu maddelerle “tanışıklığı ve bulaşıklığı” engellemek daha akılcı bir yoldur. Uyuşturucu” özellikle ülkelerin yarınları olan gençler tarafından daha çok kullanılmaktadır. İstanbul’da 18 farklı lisede AMATEM’ce yapılan bir araştırmada 2845 öğrencinin %6,9’unun eroin, esrar ve kokain kullandığı saptanmıştır. Ailelerin, ülkelerin kendilerinden; kişilikli, sorumlu üretken davranışlar beklediği ve yarınları kendilerine teslim edeceği gençlerden bazıları neden “uyuşturucuya” yönelirler?

Bu gençler; 1- Çekingen, güvensiz, yetersiz, kaygıldırlar. Sohbet etmezler. 2- Birçoğunun ailesinde sorun vardır. İlgisiz, çocuklarıyla yeterince sohbet edemeyen ebeveynler, anne-baba geçimsizliği, boşanmış parçalanmış aileler, ailede 3- Uyumsuz, sorunlu, kavgacı gençler 4- işte, okulda, evde, sporda başarısız gençler Bu gençler sorunlardan kaçmak ve güvensizliklerini, yetersizliklerini örtmek için yalancı güven duygusu veren maddelere yönelirler. Alınan madde ne olursa olsun sonunda kişide ruhsal çöküntü (depresyon), intihar ve bedensel rahatsızlılar çıkarır. Bu maddelerden sağlanan geçici zevklerin ve tadın bedelini; beden, ruh ve toplum ağır bir şekilde ödemek zorunda kalır. Anne-babalar, öğretmenler gençlerin madde kullandıklarını nasıl anlarlar? Sorumluluklarında aksamalar (okul, iş, arkadaş yaşamında bozukluklar) Sık sık fiziksel rahatsızlıklar geçirme

ETİKETLER :