Sohbet Etmek Faydalı Mıdır?

 

 

İnsanın en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden bir tanesi biri ile konuşup ona derdini anlatabilmektir. Çünkü dertler anlatarak çözüme kavuşabilir. İnsan biri ile sohbet ettiği zaman kendini rahatlamış hisseder ve moral kazanır. Çünkü insanın doğasında konuşma vardır. Her derdini içine atan, kimseye anlatamayan insan belli bir süre sonra psikolojik bunalmalar geçirir. Bu açıdan sohbet etmenin dertlerin çözümünde ve insanın psikolojisinin düzelmesinde çok önemli bir rolü vardır.

 

Kimlerle Sohbet Edilmeli

 

İnsan her önüne gelenle sohbet etmek istemez. Kişi sohbet etmek için sevdiği, güvendiği kişileri tercih eder. Çünkü insanlar sohbet sırasında havadan sudan konuşmaz. Kişi bir derdi olduğunda sohbet etme ihtiyacı duyduğu için derdini anlatacağı kişiye güvenmek ister. Aksi takdirde kişi anlattıklarından pişman olup tekrar psikolojik bunalıma girebilir. Bu yüzden sohbet sırasında güvenilir, ağzı sıkı ve kişinin kendine yakın hissettiği kişiler tercih edilir.

 

Sohbet Ortamları Nelerdir?

 

Öyle zamanlar gelir ki kişi kendini yalnız hisseder ve sohbet etmeye kimseyi bulamaz. Bu gibi durumlarda insanlar sosyal medyaya veya arkadaşlık sitelerine yönelir. Bu mecralarda hiç tanımadıkları insanlarla arkadaşlık kurup sohbet etmek isteyen insanlar sohbetlerinde tarafsız bir gözden yorum almak ister. Ancak bu son derece yanlış bir durumdur. Kişi tanımadığı, güvenemediği bir kişiye derdini anlattığında başına olumsuz durumlar gelebilir. Bu yüzden sosyal mecralarda arkadaşlık aramaktansa yakın çevre ile sohbet etmek daha iyidir.