Sohbet Türleri

 

 

İnsanlığın tarihine bakıldığında kendi arasında dil geliştiren ilk topluluklardan bugüne kadar insanlar arasında konuşmanın ne kadar önemli olduğu görülmekte. Bazı bilim insanları sohbet tarihinin dedikodu ile başladığını iddia etmekteler.

 

Sohbetler Nasıl Sınıflandırılabilir?

 

İnsanlar çalıştıkları ofislerdeki iş arkadaşları ile sosyal medya üzerinden, bazı özel programlar üzerinden sohbet edebileceği gibi internet ağı üzerinden özel sohbet odalarında sohbet etmek dahi mümkün. Yaşanılan yüzyıldan birkaç yıl öncesine kadar insanların sohbetten anladığı tarz değişmiş durumda. Çünkü artık insanlar sohbeti konuşarak değil yazarak sürdürüyor. En azandan en yaygın olarak kullanılanı bu. Bu tercihin en önemli nedeni ise insanların sohbet etme amacının büyük ölçüde değişmiş durumda olmasıdır.

 

Sohbet arkadaşı nasıl seçilir?

 

Önceden sohbet arkadaşı olarak tercih edilen insanlar tanıdık, dost, akraba ya da arkadaşlar olarak belirlenirken şu günlerde birbirlerini tanımayan insanlar sosyal medya üzerinden sohbet edebilmekte. Sosyal medya üzerinden seçilen arkadaşları ise profillerine ekledikleri fotoğraflar ve yine profillerinde bulunan kendilerine ait özel bilgilerden tanıyorlar. Bu durumda sohbet arkadaşı kazanabilmek için ilk aşama olarak sosyal medya üzerinden tespit edilen kişinin profil bilgilerine bakmak ve uygun olup olmadığına karar vermek kalıyor. Eğer uygun olduğu düşünülüyorsa ikinci aşama olarak arkadaşlık isteği göndermek gerekir ki bu sayede karşı tarafın isteği görmesi sağlanmış oluyor. Geriye tek bir aşama kalıyor o da karşı tarafın da profil bilgilerinin incelenmesi ve uygun bulunuyorsa eğer arkadaşlık isteğini kabul etmesi. Böylece sohbet arkadaşı edinilmiş oluyor.