TÜRK LİRASININ 2000 YILINDAKİ LERDEKİ DEĞERİ

 

Türk Lirasını bir dolara karşı 560.000 kere değer kaybıyla aşağılayan zihniyet ve becerinin, liderlik özelliklerinin de son 50 yılda buna paralel olarak 560.000 kere aşağılandığını olanak dahilinde mi?

Verdikleri bir kararı Türk halkına mal etmenin nasıl bir izahı olabilir ki? Efendim başkanlık ve yarı başkanlık sistemi siyasi ve ekonomik ahlakı “bizim gibi olan ülkelerde despotizmi getirir ve sonunda” dediğim dedik çilliğim düdük” diyen ve astığını asan, kestiğini kesen bir adam yaratırız korkusu tartışılmakta. İyi de kardeşim biz sizleri Ankara yollarken bizim adımıza hareket etmek için yollamadık mı? Neden şimdi bir referanduma giderek bu meseleyi halletmeyi düşünmüyor da en başta/ rakımı 800 küsur olan tepeye getirmek için 50 yıldır denenmiş adamların peşinde koşmaktasınız? Ben söyleyeyim; siz aslında karnınızdan ayrı, dışa ayrı konuşuyorsunuz. Zira görünen o ki bu Cumhur baba seçimi meselesi olası bir seçime götürür bu ülkeyi ve siz belki böyle bir seçimde tekrar oralarda olamazsınız. Bu değil mi gerçek düşünceniz? Cumhur babamız tarafından Gelin hep birlikte aşağıda bizzat Sayın yapılan tespitlere bir bakalım; Devletin ıslahı gereken meselelerini madde madde yazmış ve tüm kamu oyuna açıklamış.

Yasama organının sorunları. Yürütme organının güçlü hale getirilmesi. Personel rejiminde ki ana sorunların giderilmesi. Yönetimlerin Aşırı merkeziyetçiliğin ortadan kaldırılması ve yerel güçlendirilmesi yapılandırılması ve Yüksek öğreti Kurulu’nun yeniden rejimin sorunları. Rüşvet ve yolsuzluğun önlenmesi,. Devleti hantallaştıran kırtasiyeciliğin kaldırılması. Bürokratik ve etik değerlerin kamu personeline aşılanması adil yargı sisteminin kurulması, İnsan hakları konusundaki sorunların giderilmesi, siyasi partilerin sorunları.

E madem bu kadar problem var neden kimse çözüm üretemiyor. Ne yapılması gerekiyor, kim bize bu yolu gösterecek orası muamma…